Szövődmények
A cukorbetegség kimenetelének tekintetében elsőként mindig érdemes leszögezni, hogy annak ellenére, hogy minden esetben a szénhidrát anyagcsere zavaráról van szó, kialakulásának tekintetében meg kell különböztessük az 1-es és 2-es típusú diabétesz, valamint a más okból kialakuló, de gyakrabban a 2-es típusú diabéteszhez hasonló lefolyású egyéb típusokat.
A DIABÉTESZES NEUROPÁTHIA |
A (poly)neuropáthia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, mely általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere betegséghez – pl. cukorbetegséghez, alkoholizmushoz, vesebetegséghez, pajzsmirigybetegséghez, vitaminhiányhoz – társul, vagy valamilyen toxikus tényező okozza. |
Az 1-es típusú diabetes mellitus általában a fiatalkor megbetegedése, és a hasnyálmirigy szigetsejtjeinek pusztulása miatt kezdetektől fogva inzulin adását teszi szükségessé. Annak ellenére, hogy a tudomány egyre inkább kutatja egyéb terápiás beavatkozások lehetőségét, jelenleg a folyamat megállítására és megfordítására hatékony terápia nem áll rendelkezésünkre. Emiatt egyelőre az inzulinterápia folytatása a lehetséges segítség, bár a kivitelezése eltérő lehet, a napi kétszeri inzulin adagolástól az intenzív inzulinkezelésen át az inzulinpumpa terápiáig. Az inhalatív inzulin adására is voltak már próbálkozások, de hosszú távú tapasztalat a kivitelezésében, a hatásosságába és a késői szövődmények tekintetében nem áll még rendelkezésünkre.
ÉLETMÓDVÁLTÁSSAL A VÉRCUKORSZINT CSÖKKENÉSÉÉRT
A 2-es típusú diabetes mellitus esetén a fokozott inzulinigény kezdetben fokozott inzulin termeléssel majd később inzulinrezisztencia kialakulásával jár. Tekintetbe véve, hogy a probléma alapját leggyakrabban az elhízás jelenti, a terápia lehetőség szerint elsődlegesen ennek megszüntetését szolgálja. Az életmódváltás részét képezi a az étrend megváltoztatása. Ehhez csökkentett kalóriatartalmú – átlag 1200 kcal/nap -, krisztalloid szénhidrátban – 160 gramm/nap, egyénileg változtatható mennyiségben -, és zsírban szegény étrend fogyasztását javasoljuk, lehetőleg több kis étkezés beiktatásával. Emellett a mozgásterápia is nagyon fontos, heti 3-4 alkalommal 40-50 perc közepes intenzitású mozgás végzése nagyban segíti a felhasznált kalória elégetését és a kialakult inzulinrezisztencia csökkentését. Amennyiben 4-6 hét alatt a kívánt célt, a vércukorszintek csökkentését, nem tudjuk elérni, vagy a vércukorszintek eleve kifejezetten magasak, gyógyszeres terápia indítása javasolt.
A GYÓGYSZERES TERÁPIA
Elsőként választandó orális antidiabetikum a metformin, amit nem megfelelő hatékonysága esetén a diabéteszes igényeitől és egyéniségétől függően eltérő módon más hatásmechanizmusú tablettákkal vagy inzulinnal kombinálunk. Emellett napjainkban az inzulin termelődésének és felhasználásának egyéb módját is ismerjük és alkalmazzuk, pl. az úgynevezett inkretinek formájában.
A DIABÉTESZES MINDIG DIABÉTESZES MARAD
Minden esetben leszögezendő azonban, hogy a diabétesz egy állapot, ami leggyakrabban túlsúly talaján alakul ki, és az elsősorban a szénhidrát-anyagcserét érinti, de kezeletlen vagy nem megfelelő módon kezelt formában a lipid anyagcsere felborulásához és egyéb eltérésekhez (következményes magas vérnyomás, agyvérzés, szervi elváltozások, pszichés problémák) vezet. Ezek a megfelelő módon betartott kezelés mellett megelőzhetőek, annak ellenére, hogy a diabétesz, bár javulhat, de meg nem gyógyul. A javulást jelenti ez esetben a „végső” inzulinterápia elkerülése vagy későbbi időpontban történő bevezetése és a szövődmények kivédése, de a javuló állapotú diabéteszes egyén mindig diabéteszes marad, aki, abban az esetben, ha a fegyelme lankad, ismételt kezelés szigorításra készülhet fel.
BŐRTÜNETEK – A CUKORBETEGSÉG ELSŐ JELEI LEHETNEK |
A cukorbetegség a szénhidrát-anyagcsere összetett zavara, amely kezeletlenül az egész szervezetre kiterjedő következményekkel, szövődményekkel járhat. A diabetes mellitus során sokfajta, többnyire nem specifikus bőrjelenség keletkezhet, amelyek olykor megelőzik a betegség egyéb jeleit. A bőrtünetek megjelenése arra utalhat, hogy a belső szervekben is lehetnek kóros elváltozások. |
Forrás: WEBBeteg
Facebook
Csatlakozz közösségünkhöz!
Instagram
Kövess minket instagramon!