Időskori cukorbetegség gyógyszeres kezelése
Az időskori cukorbetegség kezelése kiemelt figyelmet és gondosságot igényel, hiszen az egyénre szabott terápia elengedhetetlen az optimális eredmények eléréséhez.
AZ IDŐSKORI CUKORBETEGSÉG JELLEMZŐI
A glükóz-intolerancia és a 2-es típusú diabétesz kockázata jelentősen nő az életkor előrehaladtával. Az idős emberek nagy része 2-es típusú cukorbetegségben szenved, de az 1-es típusú cukorbetegség is előfordulhat az idős korosztályban is.
Az időskori diabétesz kezelését nehezítik a különböző társbetegségek és bizonyos gyógyszerek mellékhatásai. Az idősebb korban jelentkező cukorbetegség kezelésének célja, hogy elkerüljük a hirtelen jelentkező rosszulléteket, alapvető szempont a beteg életminőségének javítása és a diabétesz szövődményeinek megelőzése.
GYÓGYSZERES KEZELÉS FONTOSSÁGA
Az időskori cukorbetegség kezelésének alappillérei a diéta és az életmódváltás, de gyakran szükség van gyógyszeres terápiára is. Az egyénre szabott gyógyszeres kezelés figyelembe veszi a beteg biológiai korát, állapotát, társbetegségeit és szövődményeit. A terápia során fontos a beteg biztonsága, különös tekintettel a gyakran jelentkező hipoglikémia (alacsony vércukorszint) elkerülésére. Az alacsony vércukorszint idegrendszeri és keringési szövődményei idős korban súlyosabbak lehetnek, ezért fontos a megelőzésük és az időben történő kezelésük.
GYÓGYSZERKATEGÓRIÁK ÉS CÉLTARTOMÁNYOK
Az idős cukorbetegeknél fontos a vérnyomás rendezése, valamint a vérnyomás és vérzsírok céltartományainak meghatározása is. Az inzulinkészítmények és gyógyszerek fejlődése lehetővé teszi az idősgyógyászati oldal fejlődését is. A gyógyszeres kezelés kategóriái között találhatók a metformin, szulfanilureák, DPP-4-gátlók, GLP-1-analógok, SGLT-2-gátlók és más készítmények.
BETEGOKTATÁS ÉS MOTIVÁCIÓ
A cukorbetegség kezelésének fontos része az információátadás és a betegoktatás. Az idős betegeknek egyénre szabott kommunikációra van szükség, és az oktatás során figyelembe kell venni a beteg szellemi állapotát és érdeklődését. A jól informált beteg képes az önmenedzselésre, és a pozitív visszajelzések motiválják a sikeres kezelésben. A cukorbeteg-gondozás része a szemészeti, vese-, érrendszeri és idegrendszeri szövődmények rendszeres szűrése.
TÁPLÁLKOZÁS-TERÁPIA ÉS MOZGÁS
Az időskori cukorbetegség esetében is kiemelt fontosságú a beteg életmódjához és fizikai állapotához igazított kalória- és szénhidrátbevitel. A túlsúlyos, elhízott diabéteszesek esetében is csökkenteni kell a bevitt kalória mennyiséget, de figyelembe kell venni, hogy a diéta ne okozzon hirtelen izomvesztést, ez ugyanis megnöveli az esetleges esések és sérülések előfordulását rosszullétek esetén. A megfelelő arányú zsírok, szénhidrátok és fehérjék mellett fontos a megfelelő folyadékbevitel a kiszáradás elkerülése, a keringés és veseműködés megóvása érdekében.
Akárcsak a fiatalabb, 2-es típusú cukorbetegek esetében a kezelés szerves részét képezi a mozgás-terápia is figyelembe véve az idős betegek fizikai állapotát. A rendszeres, nem megerőltető mozgás – séta, kerékpározás, úszás – jótékony hatással van a vércukorszint- és vérnyomásértékekre, a keringésre és az ízületekre.
MODERN INZULINKEZELÉS
A modern inzulinkezelés lehetővé teszi az egyénre szabott inzulinpótlást. A kezelés a páciens adottságainak (korának, betegségtartamának, társbetegségeinek, szövődményeinek, anyagi helyzetének) és elvárásainak megfelelő készítményekkel történik. Időskorban előtérben áll a gyógyszerek biztonságos használata, elsősorban a vércukoresések, a mellékhatások és a gyógyszer-interakciók elkerülése, valamint az ellenjavallatok figyelembevétele.
Kép forrása: diabetes.hu
VÉRCUKOR-ÖNELLENŐRZÉS
A modern vércukormérők széles körű elterjedése lehetővé teszi a folyamatos otthoni vércukor-ellenőrzést. A strukturált, rendszeres vércukor-mérés minden cukorbeteg számára ajánlott, hiszen elősegíti a terápia hatékonyságát, és növeli a kezelés biztonságát.
dmd/diabetes.hu
Facebook
Csatlakozz közösségünkhöz!
Instagram
Kövess minket instagramon!